TÝŽDEŇ DOBROVOĽNÍCTVA

KEĎ DOBROVOĽNÍCTVO VYTVÁRA SPOLOČENSKÚ HODNOTU

Každý rok spolu s ďalšími dobrovoľníckymi centrami meníme našu krajinu na miesto, kde si každý môže vyskúšať čaro dobrovoľníctva počas národnej kampane “TÝŽDEŇ DOBROVOĽNÍCTVA”.

V rámci tejto kampane učíme organizácie, ako zapojiť ľudí do dobrovoľníctva a motivujeme verejnosť, školy a firmy k aktívnemu zapojeniu sa s cieľom prebudiť u nich záujem o dlhodobé dobrovoľníctvo.

1. REGISTRÁCIA ORGANIZÁCIÍ A PRÍPRAVA DOBROVOĽNÍCKYCH AKTIVÍT.

2.4. - 30.4. 2024

V apríli spúšťame kampaň, ktorá je venovaná predovšetkým organizáciám, ktoré sa môžu do Týždňa dobrovoľníctva zapojiť. Môžu to byť neziskové organizácie, útulky, domovy sociálnych služieb, komunitné centrá, kultúrne organizácie – jednoducho všetky organizácie, ktoré chcú dobrovoľníkom pripraviť zaujímavú dobrovoľnícku aktivitu. Obsah aktivít zvyčajne vychádza z aktuálnych potrieb organizácie a môže ísť o všeličo od úpravy a skrášlenia exteriérových priestorov až po spoločné trávenie času s klientmi sociálnych zariadení či deň otvorených dverí. Kreativite sa medze nekladú.

Svoje dobrovoľnícke aktivity organizácie registrujú na web www.tyzdendobrovolnictva.sk, kde budú zverejnené všetky dobrovoľnícke príležitosti z celého Slovenska na jednom mieste.

2. ZAŠKOLENIE ORGANIZÁCIÍ

6.5. - 17.5. 2024

Keď sú všetky dobrovoľnícke aktivity dôkladne pripravené, prichádza fáza zaškolenia a podpory zapojeným organizáciám. Organizácie  naučíme ako správne pracovať s dobrovoľníkmi. Pomáhame im v lepšej prezentácii vlastných dobrovoľníckych príležitostí či v príprave správnej atmosféry, aby sa zapojení dobrovoľníci cítili v organizácii príjemne. Tým sa aj zvyšujú šance na dlhodobé zapojenie dobrovoľníkov do chodu organizácie aj po skončení kampane Týždňa dobrovoľníctva. 
Termín Informačného  on-line stretnutia pre všetky prihlásené organizácie je stanovený na utorok  7.5.2024.

3. PRIHLASOVANIE DOBROVOĽNÍKOV

2.5. - 20.5. 2024

Dobrovoľník môže byť naozaj ktokoľvek. Vyskúšať si dobrovoľníctvo môže každý podľa svojich schopností a záujmov alebo aj preto, aby bližšie spoznal “pomáhajúce” organizácie vo svojej komunite. Od 1. 5. zverejňujeme všetky dobrovoľnícke ponuky pre verejnosť. Registrovať sa na dobrovoľnícku príležitosť môžete aj VY! Okrem toho aktívne nadväzujeme spolupráce so školami, firmami a samosprávami za účelom zapojenia väčších dobrovoľníckych skupín do Týždňa dobrovoľníctva. Vznikajú tak zaujímavé medzisektorové prepojenia. Ak ste skupina (škola, firma,…) a už teraz premýšľate nad zapojením sa, dajte nám o sebe vedieť TU.

4. TÝŽDEŇ DOBROVOĽNÍCTVA

20.5. - 26.5. 2024

Po mesiacoch spoločných príprav nastane chvíľa, kedy to celé začína. Na celom Slovensku odštartuje Týždeň dobrovoľníctva! Stovky dobrovoľníkov a organizácií sa spoja, aby vytvorili nezameniteľnú spoločenskú hodnotu v podobe tisícok hodín venovaných dobrovoľníckej práce pre svoje okolie a komunitu. Vznikajú nové priateľstvá, nezabudnuteľné zážitky a hlavne dlhodobé dobrovoľnícke partnerstvá.

Hlavným mediálnym partnerom Týždňa dobrovoľníctva 2024 je:

38

ZAPOJENÝCH ORGANIZÁCIÍ

V ROKU 2023

1033

POČET DOBROVOĽNÍKOV

V ROKU 2023

3630

ODPRACOVANÝCH DOBROHODÍN

V ROKU 2023

19 350 €

EKONOMICKÁ HODNOTA DOBROVOĽNÍCKEJ PRÁCE

V ROKU 2023

38

ZAPOJENÝCH ORGANIZÁCIÍ

V ROKU 2022

1117

POČET ÚČASTNÍKOV

V ROKU 2022

2828,5

ODPRACOVANÝCH DOBROHODÍN

V ROKU 2022

12 360 €

EKONOMICKÁ HODNOTA DOBROVOĽNÍCKEJ PRÁCE

V ROKU 2022

IKONA-RUKY

ZAPOJTE SA DO TÝŽDŇA
DOBROVOĽNÍCTVA AJ VY

sledujte web www.tyzdendobrovolnictva.sk alebo sa ozvite našej koordinátorke
Saške, ktorá vám prezradí všetko potrebné.

Týždeň dobrovoľníctva môže vyzerať aj takto: